Stres çarkı yapımı. Bende bir çokları gibi aldığım stres çarkını incelemek istedim. Fakat kurcalarken içinde rulmanlar dağıldı. Rulmanların içerisinde bulunan bilyaları topladığımda bir tanesinin eksik olduğunun farkına vardım. İnternetten bu sorunuma bir çözüm aradım ama bulamadım.

Stres çarkımı tamir edebilmek için diğer rulmanlardan bir tane bilya alarak ana rulmana taktım. Bunu yaptıktan sonra eski haline geri döndü. Benzer problemleri yaşayanların da olduğunu düşünerek onlara da yardımcı olmak  istedim.  Bu nedenle videolar yaparak paylaştım.

Stres çarkı bakımı ve stres çarkı yapmak

Daha sonra bu işi ilerleterek kendi stres çarkımı kendim yapmaya başladım. Şu anda yaptığım stres çarkları piyasada yüksek ücretlerle alacağınız ürünlerin kalitesinde. Giderek stres çarkımı hızlandırmanın yollarını buldum.

Şimdi size adım adım stres çarkınızı nasıl tamir edebileceğinizi ve ucuz malzemelerle kendi stres çarkınızı nasıl yapabileceğinizi anlatıcam.

Stres çarkı yapmak için gereken malzemeler

 • Nereden temin edebilirsiniz?

  • Nalburlardan ya da oto sanayiden temin edebilirsiniz. Standart piyasada satılan stres çarklarında kullanılan rulmanların ölçüsü 608.
 • Rulman kaliteleri

  • Çok farklı kalitelerde rulmanlar mevcut. Plastik kapaklı, metal kapaklı rulmanlar var. Metal kapaklılar daha dayanıklı olmakla birlikte söküp takma için plastik olanlar daha uygun. Metaller ezilerek kötü görüntüye sebep olabiliyor ve yavaşlıyor. Ben plastiklerden almanızı bu nedenle tercih ediyorum. Bakıma daha elverişliler.
 • Malzeme fiyatları

  • 1 ila 6 TL arasında değişiyorlar. Pahalı olanlar daha az sürtünme yaşayarak daha hızlı dönüyor. Ben ortada kaliteli olandan, yanlarda ise daha ucuz olanlardan kullanıyorum.
 • Yapıştırıcı

  • Japon yapıştırıcısı.
  • Metali metale yapıştıran yapıştırıcılar, çelik yapıştırıcı.
 • Kağıt, makas, mini/elektronik tornavida, uygun kap, peçete.
 • Bakım için gerekenler.
  • WD-40 / Aseton / Kolonya Malzemelerde ki kiri temizliyor.

Stres Çarkının Bakımını Yapmak

Zamanla oluşan pislikler nedeniyle sürtünme artıyor. Bu nedenle stres çarkınız yavaşlıyor. Bilyalarla halka arasında ki tozları temizlememiz gerekiyor.

WD-40 ile temizlemek

Önce kapaklarını açın. Eldiven giydikten sonra WD-40’ı rulmanın bilyelerine her iki tarafından sıkın. Her yanına bulaşması için stres çarkını hızlıca çevirin. WD-40’ı suyla yıkayın. Daha sonra çok az miktarda tekrar sıkın ve tekrar çevirin.

Ben WD-40 ile temizlemenizi öneriyorum. Çok daha kapsamlı temizlik yapıyor.

Kolonya ile stres çarkı bakımı

Önce kolonyayı bir tasa dökün. Rulmanları içine atın. En az yarın saat içinde bırakın. Bu şekilde bakım tamamlanmış olur.

Stres Çarkı Yapmak

Düz sıralı stres çarkı yapımı

Üç tane rulmanı alarak birbirine yapıştırıyorsunuz.

Üçgen stres çarkı yapımı

4 Rulman almanız gerekiyor. 120 derecelik açıyla üç tanesini kenarlara bir tanesini ortaya koyarak yapıştırıyorsunuz.

Oyun hamuru ile stres çarkı yapımı

Ömer Çavdar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here